Systemy wentylacyjne rozbite na cztery rodzaje

Wentylacja jest czymś bez czego gospodarstwo domowe nie jest w stanie w prawidłowy sposób funkcjonować i z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy. Obecnie naprawdę mocno trzeba by było się wysilić żeby znaleźć dom czy też mieszkanie, które nie jest wyposażone w systemy wentylacyjne. Jeżeli ktoś z was spotkał się z takim miejscem to niech się tym podzieli na pewno będzie to jakaś ciekawostka bo wydaję mi się, że postęp technologiczny jest na takim etapie, że po prostu niemożliwym jest by w cywilizowanych krajach wentylatory nie były widoczne na ścianach domostw. Trzeba zacząć od tego, że wentylacje dzielą się na kilka różnych rodzajów i warto mieć tego świadomość.

Systemy wentylacyjne podzielone na typy

W niniejszym tekście postaram się przybliżyć poszczególne typy wentylacji w zrozumiały sposób by ktoś kto nie zna terminologii obecnej w tej branży był w stanie pojąć istotę tego artykułu. Pierwszym rodzajem wentylacji jest naturalna, która polega na tym, że wymiana powietrza następuje na zasadzie przeciągu. Drugi rodzaj jest bardziej skomplikowany a jego nazwa to wentylacja grawitacyjna. Tutaj powietrze wymienia się za sprawą różnic ciśnień pomiędzy pomieszczeniem wentylowanym a ujściem kanału wentylacyjnego na zewnątrz budynku. Powietrze, które zostało już zużyte zostaje wyrzucone z danego pokoju poprzez wentylator a do środka zostaje wpuszczane świeże i czyste powietrze, które przenika do pomieszczenia przez specjalnie przygotowane kratki wentylacyjne. Powietrze z zewnątrz może znaleźć się w pomieszczeniu również za sprawą nieszczelności budynku, różne szpary lub otwory samoistnie wpuszczają na drugą stronę powietrze, które nie zostało jeszcze zanieczyszczone. Systemy wentylacyjne mogą być także mechaniczne czyli takie gdzie wymiana powietrza przebiega w sposób sterowany przez człowieka. Ostatnim typem wentylacji jest wentylacja hybrydowa, która jak sama nazwa wskazuje jest połączeniem wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej, które stosowane są w zależności od zapotrzebowania na świeże powietrze w danym momencie jak i również warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku. Chodzi tutaj konkretnie o różnicę gęstości powietrza wydalanego i tego pobieranego z otoczenia.

Systemy wentylacyjne

Jak widać powyżej wszystkich rodzajów można naliczyć cztery i nie należą one do najbardziej złożonych mechanizmów jakie do tej pory było mi dane poznać. Myślę, że każdy bez problemu jest w stanie zapamiętać owe terminy by później wykorzystać je np. w sklepie budowlanym czy też podczas rozmowy z fachowcem mającym wykonać w naszym domu zlecenie związane z tym tematem. Mam nadzieję, że w miarę prosty i przede wszystkim zrozumiały sposób udało mi się przedstawić tutaj temat jakim są systemy wentylacyjne. Zawsze jest mi miło jak ktoś za sprawą moich tekstów dowiaduje się czegoś nowego, czegoś o czym wcześniej nie miał kompletnie pojęcia. Sam pracuję w sklepie oferującym wentylatory i klimatyzacje więc trochę o tej materii wiem dlatego chciałem się tym podzielić z szerszym gronem osób bym nie tylko ja dysponował taką wiedzą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>