Obecnie służby meteorologiczne istnieją niemal we wszystkich kra jach. Dysponują one rozbudowaną siecią stacji obserwacyjnych różnyc rzędów, olbrzymią siecią łączności, przekazującą co kilka godzin dan o pogodzie na wszystkich stacjach: dysponują biurami prognoz, które na podstawie specjalnych map pogody analizują sytuację atmosferyczną i przewidują pogodę. Do prowadzenia prac naukowych posiadają specjalne instytuty i obserwatoria naukowo-badawcze.
O kosztach i wysiłku włożonym w utrzymanie tego aparatu może świadczyć fakt, że jeden tylko sondaż aerologiczny, taki jakich tylko w Polsce robi się 6 dziennie, kosztuje kilka tysięcy złotych. Wysiłki te opłacają się jednak sowicie. Amerykańscy specjaliści od lotnictwa stwierdzili na przykład, że koszty zainstalowania i eksploatacji sieci stacji aerologicznych w Ameryce Południowej zamortyzowały się w ciągu jednego tylko dnia, a mianowicie: 8.XII.1957 r., kiedy ostrzegając o zbliżającym się pogorszeniu pogody uratowały linie lotnicze od bardzo poważnych strat materialnych.
Służby meteorologiczne wszystkich krajów współpracują ze sobą w ramach tzw. Światowej Organizacji Meteorologicznej. We współpracy tej jednak istnieją luki, które właśnie Rok Geofizyczny miał, częściowo przynajmniej, wypełnić. Postaramy się wyjaśnić na czym polegają te luki.
Leave a reply